پارس کالابران ساینار

فریت بار تجاری

فریت بار تجاری

منظور از فریت بار تجاری یا کارگو، حمل و نقل هوایی بار غیرمسافری است که هدف از انجام این امر، تجارت است.

تعدادی از اقلامی که به طور معمول از ایران به وسیله خطوط هوایی به کشورهای دیگر صادر می شوند شامل:

  1. فرش
  2. زعفران
  3. محصولات کشاورزی
  4. خشکبار و …

سرعت بالا و هزینه مناسب و امنیت هنگام جابه جایی کالا، از عللی اند که فریت بار یا حمل هوایی از به صرفه ترین روش های حمل بار تجاری و صادراتی از نقطه ای به سایر نقاط دنیا به شمار می رود.

جابه جایی خرده بار (از ۴۵ کلوگرم تا بارهای تناژ برای مثال ۳ تا ۴ تن) با استفاده از سایر شیوه های حمل کالا یعنی حمل دریایی یا زمینی که مالک کالا باید همه ظرفیت کامیون، کامیونت، کانتینر ۲۰ فوت یا ۴۰ فوت را اجاره کند که به این وسیله بار مورد نظرش را به مقصد منتقل کند، به هیچ عنوان به صرفه نیست زیرا گنجایش این ماشین ها برای جابه جایی وسایل با تعداد و وزن بالا طراحی شده و انتقال خرده بار با این وسایل به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد.

 

مدارک لازم برای فریت بار تجاری و حمل کالای صادراتی به وسیله هواپیما چیست؟

مراحل تشریفات گمرکی برای فریت بار تجاری تفاوت بسیاری با فریت بار مسافری دارد، عملیات گمرکی مربوطه در فرودگاه امام از قسمت تجاری گمرک شروع شده و همراه داشتن کارت بازرگانی الزامی است. در ادامه:

  1. کارشناسان بخش گمرک در برخی موارد خاص مثلا برای بار زعفران اوراق دیگری از جمله برگه استاندارد هم درخواست می کنند.
  2. محصولات غذایی باید برگه بهداشت صنعتی واحد تولیدی و مجوز تولید آن واحد را داشته باشند.
  • تعدادی از محصولات صادراتی باید با دستور مقامات گمرک از بخش آزمایشگاه بگذرند تا ماهیت اصلی شان مورد تایید مقامات گمرکی قرار بگیرد.
  1. صادرات موادی که دولت برای تولید یا واردات آن سوبسیت می پردازد، ممنوعیت صادراتی دارند.

موارد مجاز و ممنوعیت ها در فریت بار تجاری یا کارگو

صادر کردن همه کالاهای تولیدی در ایران مجاز بوده، به جز کالاهایی که مطابق با قانون جهانی، ایرلاین ها از حمل آنها معذوراند مثل اسلحه، ذغال، یخچال و… . همچنین تعدادی از اقلام مطابق قوانین ایرلاین ها معذوریتی ندارند ولی به دلیل خطرات نهفته باید به شکل اصولی و براساس قوانین بین المللی بسته بندی شوند مثل محصولات پتروشیمی.

اقلامی که در ایران تولید نشده باشند باید کلیه اوراق مشخص کننده هویت و نوع واردات آنها در زمان اظهار به گمرک موجود بوده و با صلاح دید مقامات گمرکی مجوز صادرات و حمل هوایی بگیرد. تعدادی از کالاهای اساسی که توسط دولت به آنها سوبسید تعلق می گیرد هم برای صادرات و با شیوه نامه های دولت و گمرک ممنوعیت صادراتی دارند.

 

زمان رسیدن بار تجاری به مقصد در فریت بار تجاری چقدر است؟

بارهای تجاری و صادراتی مثل بارهای شخصی و مسافری معمولا ۴ تا ۵ روز بعد از صدور بارنامه به مقصد می رسد. توجه داشته باشید که در فصول مختلف و شرایط خاص مثل تعطیلات پایان سال میلادی این مدت زمان متغیر است. اغلب شرکت های فعال در این زمینه پس از صدور بارنامه ، رزرو کتبی بار شما را از ایرلاین گرفته و در اختیارتان قرار داده تا فرستنده و گیرنده کالا به شکل دقیق از زمان بندی ارسال کالای خود آگاه شوند.